Skip to content

Telefoniczna i komputerowa obsługa pacjenta

Komputerowa i telefoniczna obsługa pacjentów

Komunikacja. W przychodniach medycznych to słowo codziennie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czy jednak wiesz, jak ją sobie ułatwić? Już teraz zobacz, o ile prościej może wyglądać telefoniczna i komputerowa obsługa pacjentów. Zanim jednak do tego dotrzemy, zacznijmy od początku…

Jak wygląda wydajna telefoniczna obsługa pacjentów?

Nie będzie dużą przesadą, jeśli wynalezienie telefonu porówna się do wynalezienia koła. To urządzenie nie tylko mocno zmieniło nasze rozumienie czasu i przestrzeni, ale także wpłynęło na standardy komunikowania się z innymi. Obecnie nikt nie chce czekać, upraszczając sobie wszystko, co się tylko da, w tym także rejestrację do lekarza, a nawet samą wizytę. Chociaż pandemia się skończyła, telemedycyna wciąż ma się dobrze i wciąż się rozwija.

Co jednak trzeba wiedzieć na temat telefonicznej obsługi pacjentów, gdy kieruje się placówką medyczną?

Informacja to podstawa

Jeśli chcesz być skutecznym menagerem i dobrze zarządzać placówką medyczną, musisz wiedzieć, że podstawą w telefonicznej obsłudze pacjentów jest informacja. To właśnie dzięki danym gromadzonym jeszcze przed podniesieniem słuchawki pracownicy recepcji wiedzą, z kim mają do czynienia. Jak to możliwe? Pewnie znasz pojęcie IVR. Interactive voice response to system, który osobie dzwoniącej pozwala na samoobsługę połączenia, a Tobie na gromadzenie danych związanych z jego wyborami. Jeśli drzewo IVR zaprojektujesz właściwie, szybko zbierzesz informacje na temat celu oraz potrzeb dzwoniącej osoby. To znów pozwoli na spersonalizowanie telefonicznej obsługi pacjenta i już na starcie doda +100 do profesjonalności.

Telefoniczna obsługa pacjenta może być prostsza, niż myślisz

Chociaż telefoniczna obsługa pacjentów to codzienność placówek medycznych, wiele z nich nie stosuje z rozwiązań ułatwiających cały ten proces. Taką drogą bez zakrętów może być na przykład wdrożenie systemu wspierającego obsługę, który wykorzystuje telefonię VoIP. Biorąc za przykład Unimed, łatwo dostrzec, jak wiele korzyści może on przynieść placówkom. Przede wszystkim znacznie upraszcza proces kierowania ruchem telefonicznym. Segmentacja i kolejkowanie nadchodzących połączeń czy drzewo IVR pozwala tak sterować obsługą, że każdy pacjent wie, gdzie się do dzwonił i nie czeka dłużej niż to konieczne. Chcesz się przekonać, jak wygląda to w praktyce? Już teraz skorzystaj z możliwości 30-dniowych testów Unimed i poznaj jego najważniejsze zalety!

Komputerowa obsługa pacjenta

Komunikacja tekstowa to narzędzie, którym wygrasz

Smartphony pozwalają ludziom już nie tylko na dzwonienie, ale także pisanie maili czy korzystanie z komunikatorów tekstowych. Co więcej, załatwianie spraw za ich pośrednictwem stanowi już standard, z którego pacjenci nie będą chcieli rezygnować. Dlaczego? Wiadomości można pisać z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Rejestracja jest czynna do 19.00, a jest 19.02? Po co czekać do jutra, skoro można napisać maila? Rodzaj pracy nie pozwala na rozmowy telefoniczne, ale na wymianę wiadomości na chacie już tak? Jeśli prowadzisz placówkę medyczną, musisz wiedzieć, że im więcej kanałów komunikacji uruchomisz, tym lepiej dla Twoich pacjentów, a finalnie również dla Ciebie jako menagera.

 Wszystko podane jak na tacy

Jakie jeszcze zalety może mieć komputerowa obsługa pacjenta? Taki sposób zarządzania ruchem doskonale uzupełnia się z telefonicznymi kanałami komunikacji. Wdrażając odpowiedni system obsługi pacjentów, zadbasz o to, by pracownicy recepcji mieli łatwy dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do profesjonalnej obsługi osób, z którymi rozmawiają lub wymieniają wiadomości. Na przykład Unimed pozwala na wygodne gromadzenie i wyświetlanie informacji zawartych w karcie pacjenta. Dodatkowo umożliwia przypisanie numeru telefonu do osoby, dzięki czemu już na wstępie wiadomo, z kim konkretnie się rozmawia.

Podsumowując, nie ma lepszego i gorszego sposobu na komunikację z osobami odwiedzjącymi placówkę. I telefoniczna, i komputerowa obsługa pacjentów mają swoje zalety, a łącząc obydwa kanały, można osiągnąć naprawdę świetne rezultaty.